Pirmiausia, ačiū, kad lankotės mūsų internetinėje svetainėje!
Esame šeima – Gabija ir Marius Viluckai. Mūsų pašaukimas šalia to, pagrindinio t. y. būti Dievo draugais ir išpildyti meilės priesaką (pirmiausia savo šeimoje) – dar yra ir eiti ikonografijos keliu. Per nepelnytą Dievo malonę tapome ikonografais. Ikonografija įėjo į mūsų gyvenimą kartu su mūsų draugystės pradžia, tai buvo 1997 metais. Jau anksčiau mus traukė ikonų paslaptis – kitoks pasaulis, žvelgiantis į mus iš atviručių ir reprodukcijų puslapių, tačiau artimesnė pažintis su ikonomis įvyko būtent tuo metu.
Su asmeninės maldos ir teologinių asmeninių studijų praktika ikonos ir jų atneštas pasaulis pavergė mūsų širdis. Pamažu ikonografija tapo labai svarbia mūsų kasdieninio gyvenimo dalimi.
Ko reikia norint tapti ikonografu?
Kad galėtume būti ikonografais, pirmiausia reikia Dievo malonės, pašaukimo šiai Bažnyčios tarnystei, o po to viso kito: Viešpaties Jėzaus Kristaus ir Jo Bažnyčios Mokymo pažinimo, atkaklumo mokytis šio meno tiek iš teologinės, tiek iš praktinės pusės, kantrybės nesėkmėse, nuolatinio ir įdėmaus žvilgsnio į senųjų meistrų darbus ir, aišku, sukauptos žinių ir darbo patirties.
Ar galime kažkada sustoti mokytis ir kaupti šią patirtį?
Būtų kvaila ir visiškai neleistina sustoti ir galvoti: „štai jau nemažai metų dirbu su ikonomis, dabar jau esu geras meistras, pakaks man žvalgytis į senovę ar kitus patyrusius ikonografus“, – tokia pozicija ikonografui yra pražūtinga. Patirtis, reikalinga ikonografijai, įgyjama pamažu ir niekada jos nebus per daug.
Ar mūsų daromos ikonos yra autentiškos, atitinkančios kanoninius reikalavimus?
Ikonografinė atlikimo technika yra senovinė, paremta bizantiška tradicija. Priemones naudojame gamtines: kiaušinio emulsiją, natūralius pigmentus, tikro aukso dangą ir kt. Vadovautis ikonografijos taisyklėmis yra mūsų pirmutinis uždavinys. O apie atlikimo stilių ir kitas subtilybes tegul pasisako patys darbai.
Ar ikonografija gali tapti pasipelnymo ar verslo būdu?
Ne, negali. Ikonografija yra Dievo dovana ir Bažnytinė tarnystė, todėl neturi būti svarstoma kaip verslas. Ji neskirta pelnymosi tikslams. Būtų apgailėtina, jeigu kas sugalvotų tapti ikonografu dėl tariamo pelno. Tam yra kitos darbo, ar meno veiklos rūšys. Ikonografas už savo darbą gali priimti tik paaukojimus, finansinę paramą, panašiai kaip vienuolis ar kunigas priima paaukojimus už liturginį patarnavimą, intenciją maldai, ar tiesiog kaip paramą veiklai. Tačiau, tokia parama iš esmės nėra ir negali būti svarstoma kaip alga, ar užmokestis. Ikona asmeniui yra padaroma arba dovanai, arba kaip padėka už finansinę, ar kitokią materialinę (nebūtinai) paramą.
Ko palinkėtume lankytojui?
Palinkėtume išdrįsti priimti ikoną į savo gyvenimą, nusikratyti stereotipinio, paviršutiniško požiūrio esą „ikona – tai rusų menas“, todėl tinka tik rusams. Jei esate iš taip mąstančių, siūlome labiau pasidomėti Bažnyčios istorija ir apsišviesti šia tema.
Drįskit susisiekti su mumis, jeigu norite ikonos sau ar kitam žmogui arba norite susipažinti su ikona iš arčiau, pasigilinti į jos dvasinę, teologinę pusę. Bendradarbiausim. Esame atviri kontaktams, mūsų kontaktiniai duomenys čia.
Džiaugiamės ir dėkojame Gailestingajam Dievui, jog galime prisiliesti prie ikonografijos, šio gaivinančio Jo malonės šaltinio.
Jeigu kam įdomūs mūsų gyvenimo faktai, juos galima paskaityti paspaudus čia.